Termometreler 44 dereceyi gösterdi: ‘Rüzgar bile sıcak üflüyor’

Türkiye’nin en sıcak illeri arasında yer alan Aydın’da termometreler 44 dereceyi gösterirken, güneşin kavurucu sıcağından bunalan vatandaşlar serinlemek için gölgelik alanlara sığındı. Sıcak havadan korunmak amacıyla bol bol sıvı tüketen Aydınlılar, uzmanların tavsiyelerine kulak vererek mecbur kalmadıkça öğle saatlerinde dışarı çıkmamaya özen gösteriyor.

Aydın’da artan sıcaklıklar, günlük hayatı da olumsuz etkiliyor. Vatandaşlar açık alanlarda uzun süre kalmamaya çalışırken, termometrelerin 44 dereceyi gösterdiği şehirde güneşin kavurucu sıcağı vatandaşları zor durumda bırakıyor. Serinlemek için gölgelik alanlara sığınan Aydınlılar, uzmanların sıcak hava uyarılarına dikkat ederek bol sıvı tüketmeye özen gösteriyor. Kavurucu sıcaklar nedeniyle birçok kişi dışarıdaki işlerini erteleyerek evde veya gölgelik alanlarda vakit geçirmeyi tercih ediyor. Uzmanlar, aşırı sıcakların sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini vurgulayarak, özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Güneş çarpmasına karşı uyarılarda bulunan uzmanlar, hafif kıyafetler giyilmesini ve güneş koruyucu kullanılmasını önerdi.

“RÜZGAR BİLE SICAK ÜFLÜYOR”

Rüzgarın bile sıcak üflediğini ifade eden Bengisu Altınyürek, “Bayağı sıcak, çok bunaltıcı bir hava var. Okuldan çıktık, çarşıda işlerim olduğu için dışarıdayım ama yürümekte dahi zorluk çekiyorum. Yerler yanıyor, rüzgar bile sıcak üflüyor. En kısa zamanda işlerimi bitirip eve gideceğim” dedi.

Sıcak havada öğle saatlerinde dışarıya çıkmamaya özen gösterdiğini belirten Leyla Danzik ise, “İstanbul’da yaşayanlar 35 derece çok sıcak diyorlar, gelsinler bir de Aydın’da sıcağı görsünler. Bol sıvı alıyorum, mümkün olduğu kadar öğleyin 12 ila 4 arasında dışarıya çıkmamaya gayret gösteriyorum. Allah’ın sıcağı bu, yapacak bir şeyimiz de yok” diye konuştu.

KIRKLARELİ’NDE TERMOMETRELER 40 DERECEYİ GÖSTERDİ

Kırklareli’nde sabah saatlerinde başlayan sıcak hava öğle saatlerinde 40 dereceye kadar yükseldi. Kentte vatandaşlar gölgelik alanlarda vakit geçiriyor. Sıcak havadan etkilenen hayvanlar süs havuzlarında serinliyor.

Geçtiğimiz günlere göre bugünün daha sıcak olduğunu ifade eden Cihan Aktaş, geceleri de sıcak olduğunu söyledi. Kronik hastalara çağrıda bulunan Aktaş, kendisinde tansiyon hastası olduğunu ve işi olduğu için dışarı çıktığını anlattı.

Aktaş, uzmanların sıcak havalara da kronik rahatsızlığı olanların dışarı çıkamaması konusunda yaptığı uyarılara uyuması gerektiğini ifade etti.

İSTANBUL

İstanbul genelinde kavurucu sıcaklar etkili olmaya devam ederken, Taksim’de yerli ve yabancı turistler serinlemek için çeşitli yollar denedi. Güneşin yakıcı etkisinden korunmak isteyenlerden kimisi el vantilatörüyle gezerken, kimisi de başına kitap koydu.

İstanbul genelinde kavurucu sıcaklar etkili olmaya devam ederken, hava sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıktı. Sıcak havaya rağmen yerli ve yabancı turistler Taksim’e akın etti. Taksim ve İstiklal Caddesi’nde hissedilen sıcaklığın yüksek olmasından dolayı vatandaşlar zor anlar yaşadı. Serinlemek için farklı yöntemler deneyen yerli ve yabancı turistlerden bazıları el vantilatörüyle gezerken, bazıları başına kitap koydu. Sıcaktan bunalan ve kafile olarak gezen turistler ise gölge yer bulup dondurma yedi. Öte yandan, bazı vatandaşlar ise güneşten şemsiye ile korunmaya çalıştı.

SICAKLIKLAR YERİNİ SERİN HAVAYA BIRAKACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün için Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun doğusu ile zamanla Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinin parçalı bulutlu, Hakkari çevreleri, Van’ın doğusu, Ağrı’nın güneyi, Kastamonu’nun güney ve doğusu, Çorum’un kuzeyi ve Amasya’nın batı çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Aşırı sıcaklar Cuma gününe uzadı. Hatta en sıcak gün cuma günü İstanbul 36, İzmir 43, Antalya 44, Muğla 40 derece. Cuma evde korunmaya devam. Cuma akşamı ve arife günü İstanbul’dan sağanak yağış geçecek ve arife günü sıcaklığı 8 derece düşürecek”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir